Додай екологію до своїх інвестицій в Україну! 👊🇺🇦  Підтримай наш план на 2024 рік →

1 батарейка забруднює 16 м² землі

Чим шкідливі використані батарейки? Багато із вас чули цю цифру — 1 батарейка забруднює 20 м² землі та 400 л води токсичними речовинами. Але звідки вона взялася? Наскільки вона правдива?

Ми вирішили розставити всі крапки над «i».

У листопаді 2018 року ми запустили безпрецедентний для України експеримент, який став можливим завдяки глибокому ентузіазму Марія Руда, та всієї команди кафедри Екологічної безпеки та природоохоронної діяльності Львівської політехніки на чолі з завідувачем Ігорем Петрушкою.  

В результаті дослідження науковці виявили — 1 пальчикова батарейка отруює в середньому 16 м² землі!

Саме такі результати показало це дослідження шкоди сучасних батарейок.Запрошуємо всіх небайдужих людей — екологів, хіміків, журналістів, любителів природи та науки — подивитись робочий текст дослідження на власні очі за посиланням.

Як відбувалось дослідження

🔋Поїхали на наш склад у Києві та відібрали 25 зразків РІЗНОМАНІТНИХ типових батарейок

Ми спеціально не брали для дослідження рідкісні токсичні типи батарейок — старі радянські ртутні та кадмієві. Ми взяли типові алкалінові та сольові батарейки, ті які кожен із нас купує на касі супермаркету чи в переході, та використовує щодня.

✊ Закупили витратні матеріали, вони обійшлись нам у 13 000 грн.

Впродовж 5 років ми не могли собі дозволити таких витрат, і тому користувались популярною цифрою про 20 м2. Перші згадки про неї в Google датуються 2009 роком, її оголосили співробітники Московського біологічного музею (без обгрунтування).

В цьому році, дякуючи вашим внескам, небайдужі люди, ми запустили власне незалежне дослідження!

👽 Дізнались справжній хімічний склад кожної із 25 батарейок

В Україні є лише 2 лабораторії, які дозволяють швидко дізнатись поелементний склад речовини без довгих хімічних процедур — сучасним методом приладом рентгенофлуоресцентного аналізу. І один із аналізаторів для нього марки EXPERT 3L знаходиться саме у Львівській політехніці.

Аналізатор марки EXPERT 3L

Прилад дозволив нам у короткий термін визначити з точністю до кількох сотих %, всі елементи таблиці Менделєєва, які містяться в сучасних українських батарейках. Додатково ці дані були перевірені за допомогою хімічного аналізу.

Робота показала, що хоча в більшості типів сучасних батарейок в Україні уже відсутні важкі метали, але батарейки продовжують чинити важку токсичну дію на природу та живі організми. Методом математичного моделювання реального забруднення середовища на реальних даних лаборанти визначили цифру, що 1 батарейка забруднює 16 м² ґрунту.

Розбита батарейка використовувалась для дослідів

Додатково провели досліди біоіндикаційним методом — пророщували на ґрунті, забрудненому батарейками, крес-салат.

Дослідження наочно демонструє, що клітини крес-салату, який проростає в забрудненій землі припиняють ділитись! Це добре видно під мікроскопом — життя в такому ґрунті зупиняється.

Ось як коментує ці результати Марія Руда, асистент кафедри екологічної безпеки та природоохоронної діяльності Львівської політехніки:

Найбільш типові компоненти сучасних батарейок — це марганець, нікель, цинк, кобальт, титан. Кожен із цих компонентів окремо може навіть бути безпечним для довкілля, але екологія — це наука, де не існує окремих факторів, їх потрібно вивчати тільки в поєднанні. І часто буває так, що в природі саме ось таке поєднання компонентів перетворює речовину на отруту. В екосистемі — як в організмі людини. Все влаштовано настільки складно, що ми часто не розуміємо ті віддалені наслідки, які можуть давати наші дії сьогодні. Наша планета, все те чим ми користуємось і де живемо — це не спадок, який ми отримали від батьків, це позика, яку ми взяли у власних дітей. Ось чому так важливо думати наперед та не допускати бездумного забрудення природи — ми можемо навіть не уявляти, до яких це може привести наслідків!
Марія Руда

Цікава і ще одна знахідка.

Коли ми дізнались, що сучасні батарейки майже не містять важких металів у своєму складі, ми подумали, що можливо їх токсична дія обумовлена агресивним PH.

Кожна батарейка містить в собі сильну кислоту чи луг, та має подразнюючі властивості. Зокрема, саме через їх вміст дуже важливо не збирати батарейки у відкритих контейнерах, це шкідливо для слизових оболонок людей.

Але дослідження спростувало цю гіпотезу! В контакті з зовнішнім середовищем агресивний PH відносно швидко нейтралізується та приходить до балансу, а от токсична дія батарейки після цього все одно залишається.

Це ще раз доводить той факт, що шкідливу дію батарейкам дає поєднання їх основних складових. І це відповідальність кожного із нас, перед собою та наступними поколіннями — припинити цей божевільний потік отрути, який забруднює нашу землю!

Якщо у вас виникли запитання про дослідження — звертатесь [email protected].

Втілимо найгірші сни путіна разом! 🇺🇦♻️

Наш рух на 100% фінансується внесками небайдужих людей та компаній.

Підтримайте нас, щоб в 2024 році ми змогли покрити країну сотнями пунктів збору батарейок в під'їздах, офісах та магазинах! Для цього важливі регулярні внески.

680 людей вже підтримують фінансово
Ціль: 1000 людей
Залишилось приєднати 320 людей

Допоможи надихнути країну добрими справами для майбутнього, які помітні тут і зараз. Кожні 50 грн/міс, 100 грн/міс, 150 грн/міс мають значення.

Підтримати внеском