Куди здати ртутні лампи, термометри та електронні сигарети в Україні

Нас часто питають: куди можна надійно здати ртутні лампи, градусники чи електронні сигарети.

Ба більше – інколи вкидають їх прям у контейнер з батарейками, чим, у випадку ламп, наражають на небезпеку інших людей, адже вони можуть розбитись і ртуть потрапить у навколишнє середовище. Не робіть так!

Рекомендуємо правильний спосіб куди здати такі відходи.

Ртутні лампи та градусники

В Україні, на щастя, є сучасна лінія з перероблення ртутних ламп та градусників на державному підприємстві «Боднарівка» у Львові, яка дійсно рекуперує ртуть.

Втім проблема полягає в тому, що інфраструктура збирання ртуть-вмісних відходів не розвинена, в частині міст пунктів взагалі нема. Також немає відповіді, хто заплатить за послуги перероблення. Як і з батарейками, за утилізацію ртутних ламп потрібно платити.

Поки ми не дібрались до вирішення цієї проблеми, рекомендуємо здати ці відходи в один з таких муніципальних проєктів:

  1. КП «Київкомунсервіс» в Києві
  2. Комунальні Екобуси у Львові, Полтаві чи Хмельницькому.

Зверніть увагу, що ДП «Боднарівка» на платній основі також приймає батарейки, втім ніколи не мало досвіду їх вивезення, не надає звіти, та, на нашу думку, недооцінює складність задачі й вартість процесу. Тому наразі ми не рекомендуємо здавати туди батарейки. 

Електронні сигарети

По-перше, ми радимо відмовитись від використання одноразових електронних сигарет. Це суцільна біда для довкілля, адже на створення батарейки, її подорож з Китаю до України витрачається дуже багато ресурсів, а живе вона потім - всього кілька днів. Менше 0,5% всіх одноразових сигарет в Україні зараз потрапляють на перероблення, решта викидається. В частині розвинених країн вони заборонені. Якщо палите - то паліть багаторазові. 

Втім, якщо у вас уже накопичились одноразові електронні сигарети, або є багаторазові які вийшли з ладу: ви можете здати їх в нашому спільному проєкті з мережею Socar. Це наразі єдине місце в Україні, звідки електронні сигарети правда потраплять на перероблення в Європу. 

Є також локальні ініціативи збирання таких батарейок на потреби ЗСУ, ви також можете передати ці батарейки активістам. Але враховуйте, що «живих» серед них невеликий відсоток, решта ж можуть потрапити в невідомому напрямку. 

♻️

Будьте відповідальні до подальшої долі відходів, які ви здаєте, та дякуємо за вашу небайдужість!

Стережіться псевдопереробників

Псевдопереробники — це такі компанії роблять піар або заробляють кошти на зборі батарейки, але в реальності на переробку вони не йдуть.

Також є псевдозбірщики — компанії, які приймають батарейки, але не оплачують їх переробку. Завжди запитуйте звіти, перш ніж здати батарейки!

Більше про псевдопереробників 👉

Інвестуй в екологічну Україну  🇺🇦♻️

Наш рух на 100% фінансується внесками небайдужих людей та компаній.

Підтримайте нас, щоб в 2025 році ми змогли відкрити 1000 нових пунктів збирання батарейок в під'їздах, офісах та магазинах. Для цього важливі регулярні внески.

682 людей вже підтримують фінансово
Ціль: 1000 людей
Залишилось приєднати 318 людей

Допоможи надихнути країну добрими справами для майбутнього, які помітні тут і зараз. Кожні 50 грн/міс, 100 грн/міс, 150 грн/міс мають значення.

Підтримати внеском
Костянтин Скиба
Кирило Зворигін
Антон Мацюк
Lidiia Snahovska
Амфітердітельний Кораблик Щастя
Павло Грендач
Дмитрий Кононов
Максим Бобруєнко
Марія Сидорук
Олександр Чорноус
Олег Білоус
Нікіта Якименко
Настя Ткаченко
Уляна Бозій
Роман Рибальченко
Сергій Бабенко