Додай екологію до своїх інвестицій в Україну! 👊🇺🇦  Підтримай наш план на 2024 рік →

Дослідження 8 заводів з переробки батарейок у Європі

В цьому дослідженні ми порівняли пропозиції від 8 діючих заводів у Європі. Ми шукали відповідь на запитання: хто із них краще підходить для того, щоб прийняти перші 40 т батарейок з України.

  ‍Фото — завод Redux, Німеччина  

Що ми зробили

Ґрунтовної інформації про те, де знаходяться заводи з переробки батарейок у Європі, що вони переробляють та за які гроші — у відкритому доступі в інтернеті немає. Тому ми взяли задачу виконати дослідження самостійно.

Розпочали з пошуку контактів заводів.

Лише 3 заводи знайшлися через пошук в Google. Контакт з рештою вдалося встановити лише завдяки особистим зв’язкам — перевізника Sigmas Ecology, наших друзів у європейському Greenpeace та імпортерові батарейок GP. Ми також вдячні за допомогу та надання інформації нашому прихильнику Дімі Капоті, який зараз навчається на факультеті екології у Швеції.

При цьому наші звернення на офісний імейл європейських профільних асоціацій, на жаль, не дали результату — вони ідуть на контакт тільки при наявності особистих зв’язків. З тих 12 заводів, контакти яких ми знайшли та звернулись, нам відповіли 8-ро. Кожен з них ми попросили відповісти на наступні запитання:

 • скільки коштує переробити у них 1 тону невідсортованих батарейок
 • як відбувається сортування
 • які групи батарейок вони переробляють самостійно (їх всього 8 штук)
 • для того що переробляють — які технології використовують для переробки
 • куди передають ті типи батарейок, що не переробляють самостійно
 • фото/відео з підприємства
 • ліцензії, презентації та інші документи

Ми систематизували їх відповіді у наступну таблицю:

Виявилося, що серед наших контактів немає такого заводу, який самостійно переробляє ВСІ типи батарейок. Кожен завод має свій профіль та партнерства з іншими підприємствами, куди відсилає ті батарейки, які не переробляє сам.

У кожного з заводів індивідуальний стиль спілкування: хтось одразу детально відповідав на всі запитання, у інших потрібно було перепитувати та уточнювати декілька разів, а дехто не відповідає уже 2 місяці.

Хтось відкрито ділився усією інформацією, а хтось тримає імена партнерів, фото обладнання та ціну у секреті. Втім, уже зараз ми можемо назвати наступні підприємства, які є претендентами на отримання батарейок з України.

Заводи-кандидати

Серед усіх пропозицій, які нам вдалося отримати, найбільш цікаві наступні.

Redux (Німеччина)

Ціна — 350 євро/тону зі знижкою для Батарейки, здавайтеся!

Один із найбільш сучасних заводів з переробки батарейок в світі, Redux працює ще 1997 та входить у відому австрійську групу Suaubermacher (в перекладі - «робимо чисто»).

Цей завод працює в Німеччині ще з 1997 року, і є одним із найбільш сучасних заводів з переробки батарейок в світі.

Глибина переробки батарейок тут сягає 90 %, а швидкість переробки, яку вони декларують у себе на сайті — 40 батарейок на секунду.

Ми уже підписали договір з Redux, але в 2019 році на одному з їх заводів трапилась пожежа (таке буває на заводах з переробки літій-іонних батарейок). Оскільки їм зараз не до України, нам довелося відкласти співпрацю на майбутні періоди.

GreenWEEE (Румунія)

Ціна — 400 євро/тону зі знижкою для Батарейки, здавайтеся! + ПДВ

Завод працює з 2007 року та спеціалізується на переробці старої електронної техніки.

В 2011 році на підприємстві з’явилася напів-автоматична лінія для сортування батарейок: із швидкістю 1 тонна/годинубатарейки тут розділяють по розмірам, а далі досортовують вручну на конвейєрній стрічці.

Алкалінові та цинк-карбонові батарейки тут далі подрібнюють та проводять їх перший етап переробки — механічний. Його продукти відправляють на інші заводи для подальшої переробки.

GreenWEEE знаходиться з точки зору відстані дуже близько до України.

Детальніше про GreenWEEE у нашій статті.

Recupyl, м. Становіце (Польща)

Ціна — 300 євро/тону зі знижкою для Батарейки, здавайтеся! + ПДВ

Завод є частиною міжнародної групи ENERIS, всього вони мають 4 заводи для переробки батарейок в світі (Польща, Франція, Сингапур, США).

Завод у Польщі працює з 2009 року, та переробляє цинк-карбонові та алкалінові батарейки механічним методом. Глибина переробки — 57%.

Перед цим батарейки сортуються ручним методом на конвейєрній стрічці. Ті типи батарейок, які не переробляються, передаються на інші заводи у Європі, в тому числі завод Recupyl у Франції — там переробляють літій-іонні акумулятори.

Перевагами роботи з Recupyl є спільний кордон з Польщею та репутація заводу. Батарейки на Recupyl здають організації по збору батарейок не тільки з Польщі, а також зі Швеції, Естонії, Чехії, Словаччини та Німеччини.

Для остаточного розгляду Recupyl як претендента, ми чекаємо від підприємства фото та відео матеріали з заводу в Польщі. Фото обладнання нижче — це фотографії з заводу Recupyl у Франції.

Читайте детальніше про завод у нашій статті.

Інші заводи

Для кращого розуміння того, як взагалі організовані та працюють інші заводи в Європі, публікуємо короткі замітки про решту підприємств.

Eco Harpoon, біля м. Варшава (Польща)

350 € за тонну міксу батарейок

Eco harpoon працює з 2004 року та самостійно переробляє лужні, цинк-карбонові та нікеліві батарейки. Інші батарейки передає компаніям партнерам. Завод знаходиться за 30 км від Варшави.

Свої батарейки здає на Eco Harpoon одна з найбільших організацій по збору батарейок у Польщі — Reba. Саме в Reba, завдяки допомозі українського імпортера батарейок GP, нам порадили контакт цього заводу. Крім батарейок, на підприємстві також переробляють скло, пластмаси, електронне обладнання та лампочки.

Завод знаходиться відносно близько до західної України та має одну з найнижчих цін за переробку. Але на жаль, вони не відповідають на наших запити про ліцензію, назви компаній-партнерів, куди компанія відправляє ту решту батарейок та описання технології переробки. Можливо, Україна не в приорітеті для них зараз.

MB recycling, с. Пекошув (Польща)

Ціна — чекаємо відповіді

MB recycling заявляє, що має оптичний сортувальний конвеєр, який фотографує типи, а потім розділяє на види. Компанія переробляє цинк-карбонові, лужні та сольові батарейки, усі інші типи батарейок передає партнерам.

Головний плюс заводу —  його розташування. Він знаходиться ближче за всіх до України. Втім, нам поки що так і не вдалося отримати від них офіційну пропозицію по ціні.

Крім того, вони не відповідають і на інші запитання – про назви заводів-партнерів, куди від них потрапляють найбільш небезпечні типи батарейок.

SNAM (Франція)

350  € за тонну міксу батарейок

З 1981 року SNAM спеціалізується на переробці однієї з найстрашніших отрут — нікель-кадмієвих акумуляторів.

Але крім цього вони приймають до себе мікс всіх батарейок, а потім сортують — спочатку автоматично, і далі вручну.

Крім звичайних пальчикових батарейок та нікель-кадмієвих акумуляторів, тут також переробляють літій-іонні, в тому числі від електромобілів. В тому числі сюди приїжджають на переробку акумулятори від гібридів Toyota, Citroën, Peugeot, Opel.

Співпраця із SNAM могла би бути надзвичайно цікавою для України, втім проти цієї опції грає відстань. Оформлення транскордону до країни, яка не має прямого кордону з Україною, є двічі складнішим. Також, за рахунок відстані, відправка вийде дорожчою.

Детальніше про SNAM — у нашій статті.

Accurec (Німеччина)

500 € за тонну міксу батарейок

Accurec є одним з найстарших заводів з переробки батарейок у Європі. Він працює з 1995 року та переробляє 6 із 8 типів батарейок на своїх потужностях.

З найпоширеніших цинкових батарейок після переробки вони добувають феро-марганець та оксид цинку. З нікель-кадмієвих: нержавіючу сталь, кадмій. З літієвих: феро-марганець, сталь, мідь, монооксид вуглецю.

Ртутні ж та свинцеві батарейки відправляють у інші компанії, які спеціалізуються по переробці саме таких батарейок. Свинцеві у Hempel Legierungsmetalle, ртутні у GMR.

Accurec — неймовірний. Відкритий, технологічний, потужний. Але для України.. дорогий :) Крім того, через віддаленість Німеччини від України з одного боку, і високу ціну з іншого, ми вважаєм не доцільним відправку батарейок в Німеччину з України на цьому етапі.

Детальніше — в статті про Accurec.

БелВТИ (Беларусь)

Ціна — не визначена

Заради цікавості за комерційною пропозицією ми також звернулись до заводу БелВТІ в сусідній Білорусі, який декларує переробку пальчикових батарейок.

Тут працює лінія із ручного сортування, а потім переробки алкалінових та цинк-карбонових батарейок. Можливу ціну такої переробки для України підприємство готово розрахувати за проханням.

Втім, ключова проблема полягає в тому, що найнебезпечніші типи батарейок тут не переробляють, а просто зберігають на складі для майбутньої передачі у Європу. Невідомо скільки часу батарейки будуть зберігатися, а також невідомо, куди саме вони будуть потім відправлені та за які гроші.

Ми не можемо віддавати батарейки без впевненості, що всі типи будуть переробленні екологічно. Тому поки що співпрацю з цим заводом точно не розглядаємо.

Заводи, які нам не відповіли:

 • Вiosystem SA, Польща
 • Remondis, Польща
 • Umicore, Бельгія
 • Batrec, Швейцарія
 • Ecobat, Польща

Висновок

Наше дослідження розпочалося наприкінці 2017 року та тривало близько 2 місяців.

В результаті ми створили перший наочний аналіз заводів з переробки батарейок у Європі, який дозволить нам правильно обрати те підприємство, куди варто відправляти батарейки з України.

За допомогу у створенні дослідження ми б хотіли подякувати:

 • Олександру Бучеру, директору компанії-оператора небезпечних відходів «Сігмас Еколоджі»
 • Наталії Данилевич, представнику ТОВ «Енержи трейд» (імпортер GP в Україні)
 • Яніні Басистій, волонтеру організації «Батарейки, здавайтеся!»
 • Дмитру Капоті, студенту-екологу з України, який зараз навчається в університеті Лунд (Швеція)
 • Денису Цицаєву та Ользі Червонік, Greenpeace Греція та Польща відповідно
 • а також представникам всіх перелічених заводів, які надавали нам відповіді на наші запитання.