Як українські волонтери вразили німецький завод «Redux»

Ця історія про те, як ми надихнули керівництво німецького заводу з переробки батарейок «Redux» та чому ми розглядаємо саме його для співпраці.

Redux — це один із небагатьох заводів, з яким ми познайомились не через експертів, а знайшовши просто в Google.

Коли ми розповіли, що наша організація підняла складне питання переробки батарейок та збір при цьому фінансово не покривається виробниками батарейок, німецькі колеги дуже здивувались. Вони не очікували, що в Україні перші 40 тонн батарейок (станом — на лютий 2018) зібрали для переробки та самоорганізувались просто небайдужі люди. А не виробники та постачальники батарейок, яких у Європі зобов'язує це робити закон, інакше вони не можуть продавати свою продукцію на ринку. 

До нашого звернення «Redux» зазвичай спочатку підписував із будь-яким потенційним партнером договір про нерозлогошення, перш ніж розказати про свої технології та виставити ціну. Але завдяки тому, що ми їм сподобались, завод надав нам найнижчі умови з переробки серед усіх інших заводів у Німеччині, а також поділився деталями технології.

Про завод

Компанія «REDUX Recycling GmbH» була заснована у 1997 році. Сьогодні має два заводи у Німеччині та один в Австрії. Щорічно заводи переробляють 50 000 тонн батарейок.

Історію створення підприємства, інформацію та фото обладнання можна подивитися на офіційному сайті https://www.redux-recycling.com/de/   

Екологічність

Завод має ліцензію та сертифікати, які підтверджують якість переробки та безпеку для довкілля. Жоден з компонентів, які виходять після переробки з батарейок, чи стороннє сміття, яке потрапляє в міксі з батарейками, не йде на звалище. Все переробляється — частково на самому «Redux», частково на заводах-партнерах.

Сортування

На Redux працює автоматизована лінія сортування, ії швидкість — 40 батарейок в секунду.  Сортування роблять за допомогою рентгенівських променів, що дозволяє досягти точності сортування до 99 %.

Перед тим, як батарейки відправляються на цю лінію, їх спочатку грубо сортують вручну, відокремлюючи нетипові та великі батарейки.

Детальніше про технічні деталі переробки можна подивитись тут.

Ціна

Ціна переробки на Redux динамічна, вона залежить від вартості нікелю на ринку металів і коливається від 290 до 410 євро за тонну. Зараз (станом на квітень 2018) тривають наші переговори з заводом, щоб зафіксувати середню ціну за тонну, яка буде прийнятна для обох сторін. Повторимось, що такого прецеденту в «Redux» ще не було. Подивимося, що з цього вийде.

Для різних видів батарейок необхідні різні типи утилізації.

На заводі «Redux» переробляють лужні, сольові, цинк-карбонові та нікель-метал-гідридні батарейки. Нікель-кадмієві відправляють на переробку на завод Accurec (Німеччина), літієві — у Бельгію на завод Umicore, а свинцеві акумулятори — на завод Götz у Німеччині.

Зараз «Redux» спільно із виробником батарейок Energizer працює над створенням технології замкнутого циклу: коли ресурси після переробки будуть не просто відправлятись на ринок металів — з них виготовлятимуть нові батарейки. 

Глибина переробки батарейок на Redux сягає 90 %, коливається в залежності від типу. Це означає, що майже всі речовини можна використовувати повторно! Цей показник нас радує, оскільки одна із ключових задач переробки — повернути якомога більше ресурсів із батарейок назад в економіку.

Речовини, добуті на Redux після переробки відправляються у металургійну, акумуляторну, цинкову промисловість, а також будівництво доріг. Таким чином, знижується навантаження на природу, яке відбувається під час добутку корисних копалин.

Висновки

Завод «Redux» завод має низку плюсів:

  1. Високотехнологічні потужності
  2. Екологічність виробництва та наявність сертифікатів
  3. Впроваджена низка власних розробок, які дозволяють прискорити процес переробки та досягати точності сортування до 99%
  4. Лояльність (не дивлячись на процедуру нерозголошення, завод погодився на відкрите спілкування та публічне висвітлення усієї інформації, оскліьки на них вплинуло прагнення нашої організації зсунути з мертвої точки питання утилізації батарейок в Україні)
  5. Комунікації — оперативно відповідають, не замовчують критичних подробиць
  6. Привабливий зовнішній вигляд заводу

Також є і слабкі сторони у співпраці із заводом у Німеччині:

  1. Ціна (Вартість утилізації не є фіксованою. Верхня планка прайсу складає 410 євро за тонну, плюс додатковими витратами буде логістика з України)
  2. Складна процедура оформлення транскордону (При транспортуванні у Німеччину транзитною державою виступатиме Польща)
  3. Впроваджена низка власних розробок, які дозволяють прискорити процес переробки та досягати точності сортування до 99%
  4. Лояльність (не дивлячись на процедуру нерозголошення, завод погодився на відкрите спілкування та публічне висвітлення усієї інформації, оскліьки на них вплинуло прагнення нашої організації зсунути з мертвої точки питання утилізації батарейок в Україні)
  5. Комунікації — оперативно відповідають, не замовчують критичних подробиць
  6. Привабливий зовнішній вигляд заводу

На основі цих факторів Redux є одним із 2-х ключових заводів-переробників батарейок у Європі, куди ми відправимо першу партію українських батарейок.

Джерела

У підготовці матеріалу, крім даних з особистого листування та бесіди з представниками заводу, ми використовували такі джерела:

Щоб створити дослідження питання заводу для переробки батарейок ми:

  1. з`ясували, які є найближчі заводи з переробки батарейок до України
  2. де та які батарейки переробляються
  3. залучили експертів до оцінки технологій
  4. листувались та вели переговори із представниками заводів
  5. оцінили вартість переробки всіх батарейок, які ми з вами зібрали
  6. Привабливий зовнішній вигляд заводу

І в результаті зупинились на двох претендентах, які відповідають нашим високим вимогам: завод Redux у Німеччині та Recupyl в Польщі. Наступний крок — оформити дозвіл на транскордон та вивезти туди перші 50 тонн батарейок з України.

Наш проект розвивається завдяки внескам людей.‍