Додай екологію до своїх інвестицій в Україну! 👊🇺🇦  Підтримай наш план на 2023 рік →
Додай екологію до своїх інвестицій в Україну! 👊🇺🇦  Підтримай наш план на 2023 рік →

Чому держава не має фінансувати переробку

В цій статті ми зібрали дві ключові причини, чому держава НЕ МАЄ фінансувати збір та переробку батарейок.

Дві причини, чому це не грамотно:

1📌 Міський бюджет — це наші з вами податки, які мають іти на розбудову міста, а не сплату утилізаційного збору.
Вартість утилізації закладається у вартість батарейки в момент ввозу у країну та сплачується покупцем при покупці. Цей механізм називається «принцип забруднювач платить» і саме так влаштована система в Європі. Таким чином, за утилізацію батарейок платять тільки ті люди, які їх використовують. А міський чи сільський бюджет, який наповнюють всі, тут взагалі ні до чого. Якщо збирати батарейки у реальному об'ємі (на місто мільйонник це приблизно 4 млн батарейок на рік), то це досить багато грошей як для місцевих витрат.

Приклад по Києву.

За 5 років киянам разом з «Київкомунсервіс» вдалося зібрати 70 тонн батарейок, в цей самий час кияни купили приблизно 1625 тонн нових батарейок, в 23 рази більше. Щоб збирати та переробляти більше – комунальних коштів не вистачить, цей процес мають сплачувати та організовувати виробники батарейок та торгові мережі (так, як це відбувається в Європі).
Тобто, фінансування батарейок із комунальних коштів – це відповідальне, але частинне рішення, яке не вирішить проблему переробки батарейок в масштабах Києва.


2📌 Гроші, закумульовані за рахунок утилізаційного внеску, також не мають іти через державу, бо корупційна складова там завжди буде вище, а ефективність нижче. Хто чув про скандал навколо підприємства УкрЕкоРесурси знає, що в Україні уже був негативний досвід адміністрування утилізаційного збору державою: гроші кралися, справа не робилася.
Європейський досвід — це створення недержавних некомерційних організацій, які відповідають за збір та переробку відходів.

І над створенням саме такої організації для батарейок ми працюємо в рамках проекту http://batareiky.in.ua/

Дієва, вона зможе забезпечити збір та переробку всіх батарейок, які використовуються в Україні, без зазіхання на бюджетні кошти.

А тим часом ми радіємо, що пункт прийому батарейок у Дніпрі, звідки родом наш проект, створений без жодної копійки із міського бюджету.